V systéme ezdravie je už 100 miliónov ereceptov

Od spustenia ezdravia v roku 2018 bolo v systéme predpísaných už 100 miliónov ereceptov, ktoré pacientom ušetrili 9 a pol milióna eur. Stomiliónty erecept bol vystavený dnes.

Táto  hranica bola dosiahnutá  za 23 mesiacov fungovania systému. Aj preto vníma Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) rok 2019 ako úspešný rok prijatia ezdravia odbornou aj laickou verejnosťou. 

Kým začiatky v rok 2018 boli spájané s obavami, v tomto roku  si lekári aj pacienti uvedomili výhody ezdravia a systém sa stal súčasťou ich praxe a života. „Na dokreslenie stačí len jedno číslo – máme už 100 miliónov predpísaných ereceptov. Stali sme sa lídrom v zavádzaní elektronizácie zdravotníctva v stredoeurópskom priestore. Systém ezdravie  získal hlavnú cenu na kongrese ITAPA 2019 za Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti Slovenska. Všetky tieto  úspechy sú pre NCZI výzvou na to, aby sa ezdravie rozvíjalo a napredovalo aj v budúcom roku,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Do ezdravia je v súčasnosti pripojených 75 % poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Úspešný štart ezdravia potvrdil, že NCZI dokáže posunúť dopredu elektronizáciu zdravotníctva na Slovensku. Nie vždy to bola ľahká cesta, ale výsledky pomáhajú zefektívňovať naše zdravotníctvo,“ dodal Blaškovitš. 

Elektronické recepty tvoria veľmi dôležitú súčasť procesov poskytovania zdravotnej starostlivosti. Šetria čas lekára aj pacienta. Elektronický recept šetrí pacientom aj peniaze. Za erecept sa v lekárni neplatí poplatok 17 centov. Od januára 2018 tak erecepty ušetrili ľuďom vyše 9 a pol milióna eur. 

 

Kontaktné údaje:

Mgr. Boris Chmel
Hovorca
Národné centrum zdravotníckych informácií 
Tel.: 0910 917 444, mail: boris.chmel@nczisk.sk, web: www.nczisk.sk