Svoju online zdravotnú kartu si môžu pozrieť len vlastníci eID

Vyše sedem tisíc ľudí videlo svoje zdravotné karty online. Využili jednu z výhod, ktoré od januára prinieslo ezdravie. Odborníci pripomínajú, že skontrolovať údaje, zrealizované výkony či liečbu pritom môže omnoho väčší okruh pacientov – všetci, ktorí majú elektronický občianky preukaz (eID).

Do elektronickej zdravotnej knižky (EZK), ktorá obsahuje dokumentáciu pacienta, denne nahliada približne 30 ľudí. Stačí na to vlastniť občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID). Taký majú už vyše 3 milióny Slovákov. „Očakávame, že postupne bude počet pacientov online pribúdať. Ľudia chcú byť detailne a transparentne informovaní o ich zdravotnom stave a systém ezdravie im to umožňuje. Zároveň tak pomáha budovať a posilňovať dôveru pacientov v zdravotníctvo. Zdravotné karty už nie sú papierovým tajomstvom v ambulanciách,“ hodnotí generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš.

EZK je teda zdravotná dokumentácia pacienta v elektronickej podobe a môže si v nej skontrolovať a pozrieť všetky výkony, ktoré absolvoval . „Obsahuje záznamy pacienta, lekárske správy, elektronické recepty či kontaktné údaje pacienta. Každý pokus o prístup či poskytnutie údajov v EZK sa zaznamenáva,“ dopĺňa Peter Blaškovitš. 

Blaškovitš pacientom odporúča, aby sa informovali, či sú ich lekári pripojení do systému ezdravie. Len tí totiž do neho môžu zadávať údaje. „Význam systému rastie práve s počtom aktívne používajúcich poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ myslí si Blaškovitš.

Pacient sa do svojej EZK dostane cez Národný portál zdravia www.npz.sk, kde je v pravom hornom rohu odkaz “Moja zdravotná knižka.“ Po kliknutí na odkaz sa otvorí informácia o nutnosti inštalácie Aplikácie pre eID. Ak má aplikáciu nainštalovanú, pokračuje zadaním BOK (bezpečnostný ochranný kód) v prihlásení do svojej EZK.

 

Kontaktné údaje:

         Mgr. Boris Chmel
         Hovorca
         Národné centrum zdravotníckych informácií 
         Tel.: 0910 917 444, mail: boris.chmel@nczisk.sk, web: www.nczisk.sk