NCZI v súvislosti s koronavírusom vyzýva občanov využívať erecept

Na základe vývoja situácie ohľadom koronavírusu na Slovensku vyzýva Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) občanov, aby v tomto období prioritne využívali službu erecept a obmedzili návštevy lekárov. 

Táto služba umožňuje ľuďom zavolať svojmu lekárovi z domu a nemusia ho navštíviť v ambulancii. „Odporúčame ľuďom, najmä starším, aby  v tomto období nechodili, ak to nie je nevyhnutné, k svojim lekárom. Pokiaľ užívajú akékoľvek lieky a potrebujú si ich dať predpísať, môžu zatelefonovať do ambulancie a lekár im vystaví erecept. Vyhnú sa tak kontaktu s ľuďmi v plných čakárňach,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.  

Elektronické zdravotníctvo má v súčasnosti  kľúčový význam  pri ochrane pacienta pred  infekčným ochorením aj podľa viceprezidentky Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva MUDr. Michaely Macháčovej.   „A to tak, že pacient z pohodlia domova zavolá svojmu lekárovi, ktorý chronické lieky odporučil a ten ich elektronicky odošle. Pacient si ich môže v ktorejkoľvek lekárni následne vybrať. Systém ezdravie napomáha v prevencii a zároveň nezaťažuje chronických pacientov a seniorov, ktorí sú najrizikovejšou skupinou,   zbytočnou ,turistikou' po ambulanciách,“ dodáva Macháčová.

Doteraz bolo predpísaných vyše 115 miliónov ereceptov, čo svedčí o tom, že pacienti si na ne zvykli. Elektronické predpisovanie a vydávanie liekov aj takýmto spôsobom prispieva k zvýšeniu bezpečnosti pri liečbe. 

 

Kontaktné údaje:
Mgr. Boris Chmel
Hovorca

Národné centrum zdravotníckych informácií
Tel.: 0910 917 444, mail: boris.chmel@nczisk.sk, web: www.nczisk.sk