Národné centrum zdravotníckych informácií má nové vedenie

Novým riaditeľom Národného centra zdravotných informácií je od 12. apríla 2023 Peter Lukáč. Rozhodnutím štátneho tajomníka MZ SR Michala Palkoviča bude na čele NCZI jednoosobový štatutárny orgán, teda riaditeľ, čím sa inštitúcia vracia k osvedčenému a efektívnemu modelu riadenia podriadených inštitúcií. 

Rozhodnutím štátneho tajomníka MZ SR bola zmenená Zriaďovacia listina NCZI, ktorou sa zrušila trojčlenná Rada riaditeľov a inštitúciu bude riadiť riaditeľ. Až do konania výberového konania, ktoré sa musí uskutočniť do šiestich mesiacov, bude NCZI viesť Peter Lukáč. 
V pozícii generálneho riaditeľa NCZI skončil 11. apríla 2023 Marek Macho. Ešte v priebehu minulého týždňa, teda pred rozhodnutím o zmene Zriaďovacej listiny požiadala o uvoľnenie z pozície výkonnej riaditeľky Barbora Mareková. Funkcia tretieho člena Rady riaditeľov nebola od jej vzniku obsadená.

Peter Lukáč stál na čele NCZI od novembra 2021 po tom, ako uspel vo verejnom výberovom konaní. Vo funkcii skončil v decembri 2022 po tom, ako bola zmenená Zriaďovacia listina NCZI a od januára 2023 pôsobil ako zamestnanec inštitúcie.

Úlohou nového riaditeľa bude okrem iného zlepšenie procesov zberu a napĺňania zdravotných registrov, vrátane Národného onkologického registra, ale aj zlepšovanie služieb elektronického zdravotníctva. 

K návratu na jednoosobový štatutárny orgán riaditeľa NCZI pristúpilo vedenie ministerstva po tom, ako sa po vyše troch mesiacoch neosvedčilo riadenie inštitúcie prostredníctvom kolektívnej Rady riaditeľov.