Čo je evyšetrenie
Funkcia evyšetrenie predstavuje vytvorenie elektronického záznamu z vyšetrenia, ktorý je podpísaný elektronickým preukazom zdravotníckeho pracovníka. Elektronický záznam z vyšetrenia sa uložením stáva súčasťou systému ezdravie.
Čo prináša evyšetrenie
-
Postupné zrušenie papierových záznamov - po pripojení lekárov do systému ezdravie, pacient už nemusí nosiť papierovú dokumentáciu „od lekára k lekárovi“; ak pacient nepožaduje papierový záznam z vyšetrenia, lekár ho nemusí tlačiť.
-
Možnosť prístupu pacienta k svojej zdravotnej dokumentácii – zobrazenie záznamov z vyšetrení v elektronickej zdravotnej knižke (EZK) na Národnom portáli zdravia.
-
Možnosť prístupu iného lekára – špecialistu, po súhlase pacienta, k jeho vybraným zdravotným záznamom.
Aké záznamy sa aktuálne ukladajú do systému ezdravie
Do systému ezdravie sú ukladané nasledovné záznamy:
-
záznam z odborného vyšetrenia
-
prepúšťacia správa
-
popis zo zobrazovacieho zariadenia (RTG, MR a iné)
-
výmenný lístok viazaný na odborné vyšetrenie
Kto môže pristupovať k zdravotným záznamom pacienta
Všeobecný lekár
Má prístup k celej zdravotnej dokumentácii pacienta, okrem záznamov vytvorených lekárom v špecializačnom odbore psychiatria alebo klinická psychológia – na základe rodného čísla (RČ).
Lekár – špecialista
Má prístup len k informáciám o vyšetrení na základe výmennému lístku. K pacientskemu sumáru má lekár – špecialista prístup na základe rodného čísla po podpise informovaného súhlasu.
Lekár - špecialista môže pristupovať k celej pacientovej zdravotnej dokumentácii, ale len na základe udelenia súhlasu na prístup samotným pacientom. Udelenie prístupu je možné vykonať len ak má pacient občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID) a to buď:
-
zadaním OK/C po zobrazení výzvy na displeji
-
alebo zadaním úradného autentifikátora BOK (bezpečnostný ochranný kód) v prípade, že pacient to vyžaduje a má to zaznačené cez svoju vlastnú elektronickú zdravotnú knižku (Správa súhlasov – Nastavenie eID), ktorá sa nachádza na Národnom portáli zdravia (Moja zdravotná knižka).
Zdravotnícky pracovník záchrannej zdravotnej služby (iný ako lekár)
Má prístup k pacientskemu sumáru (tzv. život zachraňujúcim údajom) bez súhlasu pacienta a informovaného súhlasu.