Rozdiely medzi ePN a papierovým tlačivom
Od 1. 1. 2024 môžu vystavovať ePN všetci ambulantní lekári vrátane špecialistov. Jediné obmedzenie platí pre neatestovaných lekárov, tí bez atestácie v ambulancii ePN nevystavia.
Zmeny po zavedení ePN od 1. 6. 2022
-
ePN vystaví lekár vo svojom ambulantnom/nemocničnom informačnom systéme a odošle ju online do systému ezdravie, informáciu NCZI automaticky prepošle do Sociálnej poisťovne a zamestnávateľovi – pacient už nemusí riešiť ďalšie oznamovacie povinnosti. Viac informácií o zmenách ePN nájdete nájdete na tomto linku.
-
ePN sa uznáva automaticky pre všetky zárobkové činnosti a do dátumu predpokladaného trvania stanoveného lekárom (nie je potrebné vystavovať preukaz o trvaní PN ku koncu mesiaca),
-
adresu pobytu vyplní pri vzniku ePN lekár, predvyplnený bude záznam o bydlisku z IS PZS, zmeny pobytu nahlasuje pacient priamo Sociálnej poisťovni.
-
liečba v cudzine už nemusí byť nutne spojená s hospitalizáciou, ale platí pre akúkoľvek neodkladnú starostlivosť,
-
vychádzky je možné určiť už pri vytvorení novej ePN, no nemusia byť povolené ihneď, ale až po uplynutí istého času,
-
vystaviť novú alebo ukončiť trvajúcu ePN je možné v deň vyšetrenia, resp. v deň kontroly u ošetrujúceho lekára. Výnimkou je nález z pohotovosti, kedy je možné vystaviť ePN 3 dni spätne,
-
ePN môže elektronickým podpisom pomocou ePZP karty potvrdiť iba ošetrujúci lekár,
-
pre uznanie ePN postačuje aj vyšetrenie prostredníctvom telemedicíny,
-
na požiadanie pacienta môže lekár vystaviť papierový odpis ePN,
-
v prípade technických problémov môže lekár vystaviť papierové potvrdenie PN. V takom prípade je však nevyhnutné dokončiť celý proces PN papierovo. Nie je možné kombinovať ePN a papierové potvrdenie o PN – lekár sa musí rozhodnúť, ktorý spôsob použije.